September 18, 2021

Ukraine Breaking News

Ukraine Breaking News | The Latest News In Ukraine

Day 6 of the Tokyo 2020 Olympics: golf, swimming, rowing and more – live! | Sport

It is morning in Japan and also in Australia. Which means our Australian readers have a full day of action ahead of them. And given Australia’s success so far, it could end up being another day inundated with precious metals (and bronze, I’m not sure bronze is more semiprecious). Anyway, here’s what Australians need to pay attention to. All times are AEST:

Golf

8:30 – men’s individual (Marc Leishman, Cameron Smith)

I swim

11:30 am – men’s 800m freestyle final (Jack McLoughlin); 11:44 – final 200 male breaststroke (Zac Stubblety-Cook); 11:53 am – women’s 100m freestyle semi-finals (Emma McKeon, Cate Campbell); 12:04 – men’s 200m backstroke semi-finals (Tristan Hollard); 12:28 – final of the women’s 200m butterfly (Brianna Throssell); 12:37 – Men’s 100m freestyle final (Kyle Chalmers); 12:54 pm – women’s 200 breaststroke semi-finals (Jenna Strauch); 13:08 – men’s 200m individual mixed semi-finals (Mitch Larkin); 13:31 – Women’s 4x200m freestyle relay final (Australia)

Seven-a-side rugby

11:30 am – Women’s Group C (Australia v Japan); 18: 3 – Group C women (Australia v China)

BMX racing cycling

11:00 – men’s quarter-finals (Anthony Dean); women’s quarter-finals (Lauren Reynolds, Saya Sakakibara)

Shooting

10:50 am – men’s trap qualification and finals (Thomas Grice, James Willett); qualification and women’s trap finals (Laetisha Scanlan, Penny Smith); 10:00 – Women’s 25m Pistol Precision Stage (Dina Aspandiyarova, Elena Galiabovitch)

To go sailing

From 13:05 – Finn men race 5-6 (Jake Lilley); 470 men match 3-4 (Matthew Belcher, Will Ryan); 470 women game 3-4 (Monique de Vries, Nia Jerwood); Laser men race 7-8 (Matt Wearn); Female radial laser 7-8 race (Mara Stransky); 49er men race 5-6 (Will Phillips, Sam Phillips); foiling nacra 17 mixed race 4-6 (Jason Waterhouse, Lisa Darmanin)

Canoe Slalom

Advertisement

15:00 – C1 women’s canoe semifinal (Jess Fox); 16:55 C1 women canoe final

Archery

10:34 – men’s individual eliminations (Taylor Worth v Alviyanto Prastyadi); 13:06 (Ryan Tyack vs Nicholas D’Amour); 15:00 – David Barnes vs Riau Ega Salsabilla); 11:09 – women’s eliminations (Alice Ingley v Ksnenia Perova)

Tennis

From 16 (third match on court 2) – mixed doubles quarter-finals (Ash Barty and John Peers v Maria Sakkari and Stefanos Tsitsipas)

Water polo

19:20 – Group B men’s preliminaries (Serbia v Australia)

Hockey

20:00 – Women’s Group B (New Zealand v Australia)

[ https://www.theguardian.com/sport/live/2021/jul/29/tokyo-2020-olympics-day-six-golf-swimming-rowing-and-more-live https://d26toa8f6ahusa.cloudfront.net/wp-content/uploads/2021/07/30214746/a-quiet-place-part-2-bigs-16.pdf
https://d26toa8f6ahusa.cloudfront.net/wp-content/uploads/2021/07/30214803/a-quiet-place-part-2-online-bigs-4.pdf
]